2012 Amerika Başkanlık Seçimlerinde Sosyal Medya

2012 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinde sosyal medyanın daha aktif kullanıldığını görüyoruz. Tabiki sosyal medyanın yaygınlaşmasını ve aktifliğini düşününce,bu şaşırtıcı birşey değildir. Facebook, twitter, tumblr, blog vb. sosyal medya ağlarının iki partinin halk destekçilerinin de üst kademe yöneticilerinin de çabasıyla yaygın bir şekilde kullanıldığını gördük.

2008 seçimlerinde demokratlar sosyal medyayı daha çok kullansa da, 2012 seçimlerinde demokratlarla cumhuriyetçilerin aynı düzeyde aktif olarak kullandığını görüyoruz.  Her iki partinin de rakamlar da çok az bir fark olmakla birlikte hem facebook hem de twitter ı aynı disiplinde kullanmışlardır.

Obama’nın Facebook sayfasında yapılan paylaşımlarda ise en çok ”beğen”ilen paylaşımların  ailesiyle ilgili paylaşımların olması, Romney’in ise ”Lütfen ‘beğen’ tuşuna basın” çağrıları üzerine olmasını kıyaslama şansı yakalarken, Obama’nın ailesi ve kızlarıyla toplumun sempatisini kazandığı, Romney’in ise daha politik bir duruş sergilediği sonucuna varabiliriz.

Sonuç olarak; 2008 Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimleri’nde gençler sosyal medyayı daha aktif kullanırken, 2012 de soyal medya kullanım yaş ortalamasının artması, gazetecilerin sosyal medya da daha aktif olması,telefon üzerinden sosyal medyaya erişimin artması seçim propogandalarında sosyal medyayı zirveye çıkarmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *