Yurdışında Eğitim: Amerika’da Okumak İçin Burs İmkanları

Amerika’da burslu okumak isteyenler hem lisans hem yüksek lisans programlarında sporcu bursundan faydalanabilirler. Bu burs için bazı üniversiteler öğrencileri belirlemek için Türkiye’ye gelmektedirler. Bu üniversiteler yaptıkları kamplarda burs verecekleri öğrencileri seçmektedirler. İlk seneniz de burs almak için kendinizi basketbol, futbol oynarken yada yaptığınız başka bir sporun videolarını çekerek de üniversitenin kısmi bursundan faydalanabilirsiniz. Eğerki ilerleyen senelerde derslerinizi aksatmadan sporunuzu yaptığınızı kanıtlayabiliyorsanız kısmi bursunuz tam bursa da dönüşebilir.

Dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise; üniversiteler genel olarak okul masrafları konusunda burs imkanı vermektedirler. Konaklama ve yeme masraflarınızı kendi cebinizden karşılamanız gerekecektir. Bu da sene de ortalama 6 bin dolar civarında bir rakama tekabül etmektedirYüksek lisans yaparken farklı olarak başarı bursu da alabilirsiniz.

Amerika’ya eğitim-öğretim için giden öğrencilerin %75’i gittikten sonra burs almaktadırlar. Bunun sebebi biraz Amerika’nın Türk öğrenciler tarafından zor algılanması ve gözlerinde büyütmelerinden kaynaklansa da, 2. senelerinden itibaren hem sporlarını hem okullarını beraber götürebildiklerini gördükten sonra burs başvurusunda bulunmaktadırlar.

Türk öğrencilerin büyük bi kısmı gitmeden önce  sporcu bursunu, gittikten sonra da başarı bursunu almaktadırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *